Od 3 lutego więcej ze sobą rozmawiamy!

Smartfonizacja jest obecna w każdej dziedzinie życia człowieka i niezaprzeczalny jest fakt, że trudno jest sobie wyobrazić wyeliminowanie telefonów komórkowych lub innych narzędzi technologicznych z otaczającego nas świata – ich użyteczność  i pożyteczność jest nieoceniona. Jak to wygląda w szkole?

Dopóki mobilne urządzenia wykorzystuje się jako narzędzie dydaktyczne np. na lekcji- wszystko w porządku. Gorzej, jeśli telefon staje się „używką”, włączany jest na każdej przerwie bezmyślnie, tylko po to, żeby sprawdzić fb, czy zagrać w kolejną ” strzelankę”. Ostatnio pojawiły się alarmujące dane, w których mowa o tym, że dzieci w wieku od 5 do 16 lat spędzają przed różnymi ekranami średnio po 6, 5 h dziennie. Średnią  zawyżają chłopcy, ich wynik potrafi dochodzić do 8h dziennie.

W trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne naszych uczniów ograniczyliśmy dostęp do telefonów i urządzeń elektronicznych, które dziś są dla nich często jedynym oknem na świat.

Chcemy, żeby nasze dzieci były bezpieczne. Chcemy, żeby uczniowie żyli poza wirtualną rzeczywistością,  a nie w niej. Chcemy rozbudzić w nich kreatywność i zachęcić do wspólnych zabaw na przerwach. Chcemy, żeby nawiązali głębsze relacje rówieśnicze, żeby zaczęli ze sobą rozmawiać,  a nie wyrażać uczucia przez emotikony.

Chcemy, żeby przychodzili na lekcję skoncentrowani, a w czasie jej trwania nie myśleli o tym, że  za chwilę znów będą online.

Wiemy, że następuje zmiana w sposobie komunikowania wsród dzieci i młodzieży.  Jest to nieuniknione. Jesteśmy tez świadomi różnych  zagrożeń,  wynikających z całodobowej dostępności do urządzeń cyfrowych. Wobec tego, przez te kilka godzin w szkole, mówimy smartfonom- „Nie”.

Pokażmy dzieciom jaki świat wokół  jest piękny. Ten prawdziwy. Ten, którego można  dotknąć. Ten, w którym można zauważyć drugiego człowieka….

Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej im. Maksymiliana Wilandta w Darzlubiu

Od 3 lutego 2020r. obowiązują nowe zasady korzystania przez uczniów w szkole z telefonów komórkowych i urządzeń ekranowych.

W zakładce SZKOŁA=>PRAWO SZKOŁY znajduje się procedura użytkowania telefonów i innych urządzeń ekranowych, która obowiązuję od 3 lutego 2020r.