Książki Katarzyny Ryrych
Nowości czerwcowe!
Drodzy Czytelnicy! Biblioteka wzbogaciła się o pięć nowych, ciekawych pozycji. Dwie z nich to nowości dla dzieci znane nam z Maratonu Czytelniczego. Szczególnie polecam kolejną część przygód zwariowanych skarpetek! Dla miłośników historii rekomenduję pięknie ilustrowaną „Kronikę Polski”. Dziękuję darczyńcom: Filipowi z klasy III, Pani Annie Szmidt oraz Panu Maciejowi Marzejonowi! Zapraszam do wypożyczeń
Katarzyna Radaszewska
Nowości w bibliotece
Nowości – książki Marcina Kozioła
Kryminał, powieść przygodowa, a zarazem nieprawdopodobna. Fikcja zmieszana z dużą dawką faktów. Seria której nie trzeba Wam polecać, gdyż poznaliśmy autora osobiście na spotkaniu autorskim.
5 największych problemów u dzieci
Poradnik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców
książka
5 największych problemów u dzieci, Poradnik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców
Poradnik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców dotyczący pięciu największych problemów u dzieci: ADHD, dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia i wstyd.
W książce tej znajdziemy odpowiedzi na następujące pytania:
Jak stwierdzić u dziecka dysleksję i jak z nią walczyć?
W jaki sposób pomóc uczniowi z dysortografią?
Jak wesprzeć dziecko z dyskalkulią?
Jak radzić sobie z dzieckiem z ADHD?
Jak pomóc nieśmiałemu dziecku w walce ze wstydem?
Wskazówki, jak oderwać dziecko od komputera.
Rady dla rodziców telewizyjnego maniaka.
Metody postępowania z fanem sieci fast food.
Rady na czas dojrzewania.
książka
Jak uczy się mózg
Uczniowie nie są głupi, nauczyciele nie są leniwi, a nasze szkoły nie są do niczego. Ale coś jest nie tak…
Manfred Spitzer w swojej świetnej książce mówi o wpływie naszych cech osobowości (emocje, motywacja, uwaga) na pracę mózgu. Udowadnia, że nasz umysł uczy się od samego początku (już w okresie prenatalnym) spontanicznie, bez przerwy, nawet we śnie. Że można go stymulować naturalnie wcale nie przez używki. Znając zasady działania mózgu, poznajemy możliwości zwiększenia jego efektywności i czerpania przyjemności z uczenia się. Mózg formułuje sam ogólne zasady i wyciąga wnioski, ale potrzebuje konkretów, dlatego autor nauczycielom i rodzicom radzi opowiadać dzieciom rzeczywiste historie, a tłumacząc abstrakcyjne teorie odwoływać się do życie codziennego.
Książka niekiedy zaskakuje wyjaśnieniami, dlaczego niektóre dzieci przejawiają trudności w nauce, dlaczego są agresywne, skąd bierze się przemoc gdzie szukać wyjaśnienia i rozwiązania tych problemów. Nie są to gołosłowne zapewnienia autor przywołuje liczne eksperymenty psychologiczne, które potwierdzają jego słowa.
Uczenie zachodzi w głowie (…) Chciałbym, aby dzięki tej książce badania prowadzone nad mózgiem stały się bardziej zrozumiałe, co mam nadzieję przełoży się na lepsze zrozumienie uczenia się. Owo zrozumienie nie powinno pozostać hermetyczną wiedzą ekspertów, ponieważ dotyczy nas wszystkich niezależnie bowiem od tego, czy tego chcemy czy nie, wszyscy się uczymy!
Książka Jak uczy się mózg? poświęcona jest problematyce uczenia się widzianej z perspektywy neurobiologii, psychologii i pedagogiki. Zaskakuje przystępnością przekazu.
Autor w bardzo ciekawy sposób ukazuje, jak można przenieść wiedzę z badań nad mózgiem na nasze codzienne życie.
Gałka od łóżka
książka
Gałka od łóżka
Trójka rodzeństwa zostaje obdarowana przez wiejską nauczycielkę pannę Price niezwykłym talizmanem. Dzięki magicznemu przedmiotowi dzieci mogą przemieszczać się w czasie i odbywać niezwykłe podróże zarówno w przyszłość jak i w przeszłość. Podróże te owocują serią niesamowitych przygód, które czytelnik przeżywa wraz z bohaterami. Daj się porwać Kasi, Karolkowi i Pawełkowi w czarodziejski świat dziecięcej wyobrażni. Serdecznie zapraszamy! ? Wyróżnienie w VI edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w kategorii „Książki dla dzieci od 5 do 12 lat”. Ilustracje: Jan Marcin Szancer.
Tłumaczenie: Irena Tuwim. Tytuł: Bednob and broomstick.
Mary Norton (1903 -1992) urodzona w Londynie w wielkim gregoriańskim domu z tradycjami, który posłuży jej za scenerię dla przygód jej przyszłych bohaterów. Uczęszczała do szkoły zakonnej; po krótkiej i nieudanej karierze sekretarki została aktorką w słynnym teatrze londyńskim Old Vic. Aktorstwo zarzuciła, gdy wyszła za mąż i rodzina wyjechała do Portugalii (jej mąż był budowniczym statków), ale zawsze uważała się bardziej za aktorkę niż pisarkę. Gdy na świat przyszło jej dwóch synów i dwie córki – zaczęła pisać. Wróciła na scenę w 1943 r., a w 1952 zdobyła the Carnegie Medal – najważniejszą brytyjską nagrodę za książki dla dzieci Gałka od łóżka to jej pierwsza powieść (1943), przeniesiona na ekran w 1971 r. w Hollywood.
Jan Marcin Szancer (1902?1973), absolwent Akademii Sztuk Pięknych i Wyższej Szkoły Dramatycznej w Krakowie. Uczeń J.Mehoffera. Malarz, grafik, rysownik, ilustrator, scenograf teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współtwórca tygodnika Świerszczyk. Jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów książek dla dzieci. Jest autorem ilustracji do ponad 240 książek.
Książka dla dzieci od lat 6