Poidełko dla pszczół

Idzie susza, nie ma co się oszukiwać, będzie tylko gorzej. Jednak jeśli umrą pszczoły, my umrzemy razem z nimi. Gatunki zapylające są niezbędnym elementem ekosystemu i nie możemy pozwolić ich nam zabrakło. Małe pojemniki, różnego rodzaju podstawki z wodą możemy wystawiać dla pszczół od wiosny do jesieni właściwie wszędzie – domach, w ogrodach, na balkonach i w oknach, na wsi i w mieście.
Aby zrobić poidełko prawidłowo powinniśmy przede wszystkim zapobiegać otwartej powierzchni wody, żeby pszczoły sie nie potopiły. 
Możemy to zrobić np. wypełniając poidełko dla pszczół mchem. Można wypełnić w całości lub jakąś część, resztę usłać kamieniami. Pszczoły mają jak sobie usiąść i mają jednocześnie wilogotny mech, dzięki którym mogą spokojnie się napić. Woda nie może być zbyt wysoko. Lepiej nalać mniej wody i uzupełnić w ciągu dnia.
Możemy też wypełnić niskie naczynie kamykami i keramzytem . Keramzyt jest porowatą, wypalaną gliną, w której szczelinach zatrzymywana jest woda. Jest jest stosowany jako drenaż w doniczkach z roślinami czy do wysypania w ogrodzie na powierzchni ziemi (utrzymanie wilgoci i zapobieganie rozwojowi chwastów. Jest dostępny w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach.
Wilgotny keramzyt można wzbogacić o gałązki, trawy, wszystko co może sprawić, że owad może bezpiecznie usiąść.
Warto wiedzieć, że pszczoły nie ludzie – mogą pić wodę zanieczyszczoną, niektóre wręcz wolą wpadać na kąpiel w błotku i chłeptanie wody z wilgotnej ziemi. Także możecie mieć w misce piasek czy garść ziemi do kwiatów 😉
Czekamy na zdjęcia wykonanych przez Was poidełek.”
Organizatorem akcji jest Pani Anna Ziętarska-Tomaszewska.