,,Book Crossing”

   Uwolnij książkę!

,,Book Crossing”

Cały świat obiegła ,,Wędrująca książka”, która również nie ominęła Polski. ,,Book Crossing”, bo tak nazywa się ta akcja, polega na ,,uwalnianiu książek”, czyli kładzeniu książek w różnych miejscach, czasami dość niezwykłych np. w autobusie, pociągu, na parkowej ławce.

Jedynym warunkiem uczestnictwa w tej akcji jest przeczytanie znalezionej książki i dalsze ,,uwolnienie” jej, zostawienie w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu.

Idea ,,Book Crossing” narodziła się w roku 2001 w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objęła cały świat.

W chwili obecnej na świecie krąży około 650.000 ,, uwolnionych” książek. Do całego ruchu należy ponad 150.000 czytelników na całym świecie, z czego prawie 2.000 w Polsce(od 7 października 2003).

W ,,uwalnianiu” książek chodzi o podniesienie poziomu czytelnictwa, o przekonanie innych, że książki są ciekawym i miłym sposobem na spędzenie wolnego popołudnia, na znalezienie przyjaciół i znajomych myślących podobnie jak my i wreszcie- o dobrą zabawę.

Biblioteka proponuje wszystkim uczniom  chętnym włączenie się do akcji .

Jeżeli macie w domu ciekawą książkę ,którą możecie przynieść  do szkoły i ,,uwolnić” dla innych czytelników, to zapraszamy do wspólnej akcji.                 

Każdy będzie mógł zabrać przyniesioną przez Ciebie (interesującą go) pozycję, a po przeczytaniu zwrócić  w widoczne miejsce w naszej szkole np. na parapet, na ławkę w klasie.

Ponadto ,,uwolnione” zostają książki z naszej biblioteki. Zapraszamy Was do czytania, zwłaszcza, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia-czas spokoju, odpoczynku i zadumy.

Wszyscy bierzecie również udział w konkursie ,,Super Klasa 2016/17” a w regulaminie konkursu jest zapis, że otrzymujecie dodatkową punktację za stan czytelnictwa.                                                          Biblioteka proponuje ,że w ramach akcji ,,Wędrującej Książki” możecie  napisać krótką recenzję po przeczytaniu pozycji ,,wędrującej,, po szkole, a tym samym podwyższyć swoje czytelnictwo. Wasze recenzje zamieścimy na stronie internetowej szkoły(biblioteki).

Przewodnicząca  Zespołu Wychowawczego Gimnazjum w Darzlubiu mgr Hanna Dulik do komisji konkursowej Super Klasa 2016/17 powołała następujących nauczycieli: Joannę Tonińską, Andrzeja Mielewczyka, Piotra Grafika.

Przypomnę tylko, że o książki dbamy i nie niszczymy ich, korzystają z nich chętni czytelnicy. A więc do dzieła! Odkurzmy umiejętność przyjemnego czytania i delektujmy się chwilami spędzonymi w świecie literatury…