Polsko-Niemiecka wymiana uczniów już po raz ósmy!

W bieżącym roku minęły już osiem lat współpracy polsko-niemieckiej w ramach wymiany uczniów. Trójstronna relacja łączy Gimnazjum w Darzlubiu i Gimnazjum w Żelistrzewie z Schulzentrum w Oldendorfie- naszą szkołą partnerską w Niemczech.

Kolejny raz mogliśmy się przekonać, jak wiele korzyści dla wszystkich stron przynoszą takie projekty. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Sport łączy i przełamuje granice”. Większość niemieckich uczniów dobrze znało naszych gimnazjalistów, ponieważ gościła ich w swoich domach w ubiegłym roku. Tym razem gospodarzami spotkania byli polscy nastolatkowie, którzy wraz ze swoimi rodzicami i panią dyrektor Krystyną Gierwatowską,  szkolną organizatorką wymiany, dołożyli wszelkich starań, by nasi niemieccy partnerzy czuli się tu jak u siebie.

Tygodniowa wizyta miała niezwykle intensywny przebieg. W tak krótkim czasie niemieccy goście mogli zetknąć się z polską kulturą, historią, atrakcjami turystycznymi i poznać naszą szkołę. Przygotowane atrakcje służyły przełamywaniu stereotypów, doskonaleniu umiejętności językowych oraz integracji młodych Europejczyków. To kolejny dowód, że nauka i doskonała zabawa nie muszą się wykluczać.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji zawartych w programie. Obowiązkowym punktem była wizyta w Gdańsku. Gra miejska  ukazała wyjątkowość tego miasta. Uczniowie brali udział w warsztatach w słowiańskiej osadzie w Sławutowie i pieczeniu chleba w Skansenie w Nadolu. Zwiedzili Zamek w Krokowej oraz Gdynię
Pogoda sprzyjała nam  od początku do końca.  Ważny punkt programu stanowiły, zorganizowane przez nauczycieli naszego gimnazjum zajęcia sportowe. Było  gwarnie i wesoło. Tu młodzi Niemcy i Polacy wspólnie rywalizowali w przeróżnych konkurencjach sportowych oraz uczestniczyli w zajęciach z chemii, języka angielskiego i matematyki.
I w końcu nastąpił moment rozstania – łzom żalu i serdecznym uściskom nie było końca! Wszyscy zgodnie stwierdzili, że udział w takim przedsięwzięciu jest niezwykłym i wyjątkowym przeżyciem. To cenne doświadczenie pozwala odkryć inną kulturę, zawrzeć nowe znajomości; przypomina, jak istotna jest znajomość języków obcych.
Realizacja polsko – niemieckiej wymiany jest możliwa dzięki innymi miedzy wsparciu finansowemu, jakie koordynatorzy otrzymują od międzynarodowej organizacji, Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

E.Nanaszko