MOJE PRZEPISY
Witam, a teraz zdradzę Wam swoje przepisy, przez wiele lat sprawdzone. Polecam! Zaczniemy od bazy do wielu przepisów, które wymyśliłem.
1. Zakwas buraczany – jest skarbem w naszej kuchni, ponieważ: jest naturalną „szczepionką”, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, zapobiega infekcjom, uzupełnia niedobory witamin i minerałów. Co w nim jest? Żelazo, wapń, cynk, sód, potas, chlor, miedź, molibden, cez, rubid, kobalt, witaminy C, B6, B12, E, kwas jabłkowy, cytrynowy i winny, a co najważniejsze, bakterie kwasu mlekowego, dzięki czemu działa antybakteryjnie, antynowotworowo. Poza tym oczyszcza i odtruwa organizm z toksyn, zapobiega zakwaszeniu, działa pozytywnie na skórę, paznokcie, włosy. Dzięki witaminie C wspomaga proces odbudowy włókien kolagenowych i jest silnym antyoksydantem.
Zastosowanie zwłaszcza na:
-układ odpornościowy
-wiosenny detoks
-odkwaszenie organizmu
-wspomaga po przebytej chemioterapii -reguluje układ pokarmowy
-działa osłonowo
-poprawia przyswajalność witamin i minerałów
-na alergię
-drażliwość jelit
-wspomaga leczenie białaczki
-wspiera pracę układu nerwowego
-na nadciśnienie
Rozpisałem w sumie krótko ale polski burak czerwony z ogródka bez chemii to bomba dla naszego zdrowia, a tak niedoceniana. Ważne jest, aby stosować zakwas w formie do picia regularnie do 2 szklanek dziennie przez 3 tygodnie. Przepis, który podam, może przebywać w lodówce ona pół roku, taki mam aktualnie (im dłużej, tym lepiej).
Przepis, który można modyfikować;
-4kg buraków
-10 ząbków czosnku polskiego
-8-10 liści laurowych najlepiej swoich z doniczki -10 kulek ziela angielskiego
-8 l wody
-do 3 łyżek soli kłodawskiej
–źdźbło świeżej trawy cytrynowej
-listek winogrona
-jak chcesz mieć szybko zakwas, potrzebna będzie kromka chleba razowego koniecznie na naturalnym zakwasie
-nasiona kopru tak jak do ogórków 1 łyżka
Buraki kroimy w plastry, wszystkie przyprawy do słoja, garnka- na 4-5 dni odstawiamy do ciepłego pomieszczenia. Jeśli pojawi się piankam, to jest ok.
Po tym czasie przez gazę, sito zlewamy do innego pojemnika szklanego i odstawiamy na 2 tygodnie w temperaturze poniżej 18 stopni Celsjusza. Słoik zakrywamy gazą przeciw robaczkom. Zlewamy do szklanego naczynia i wstawiamy do lodówki.
UWAGA!
Picie zakwasu w czasie choroby jest mało efektywne. Musi być to profilaktyka, czyli od zaraz i teraz. Nie czekamy na chorobę. Jest to napój, który nie dopuszcza do choroby.
Do czego jeszcze go wykorzystuję? Przepyszny jest w barszczu wigilijnym, w zupie jarzynowej i obecnie w botwince oraz barszczu ukraińskim.
Pozdrawiam Pedagog