eTwinning

Poprzez Niepodległą

„Poprzez Niepodległą” to kolejny projekt eTwinning, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły. Jego głównym celem było świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie świętowaliśmy sami – w projekcie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z ponad stu miejscowości z całego kraju.

Zadania były różne. Najpierw wybierane było oficjalne logo projektu. Propozycji z różnych szkół było wiele. SP Darzlubie reprezentowała praca Wiktorii Ceynowy i Pauliny Siniczyn z klasy III D gimnazjum. W głosowaniu wybrano jednak pracę ze szkoły we Fredropolu.

Kolejnym punktem projektu było stworzenie poradnika „Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci”. Kamila Zaklikowska, Albert Bisewski i Oskar Dulik z klasy III C są autorami jednego ze slajdów wspólnej publikacji. Karolina Czapp i Dominika Kropidłowska z klasy III D opracowały natomiast przewodnik po Darzlubiu i okolicach, który można obejrzeć tutaj.

Zuzanna Lessnau, Basia Wołoszyk, Klaudia Choike, Laura Deling i Iza Kulig to autorki kartek z życzeniami, które trafiły do szkół w Zamościu i Włocławku. Galerię kartek ze wszystkich szkół biorących udział w projekcie można zobaczyć tutaj.

To jeszcze nie wszystkie zadania, które wykonaliśmy w ramach projektu. Na wspólnym padlecie zamieściliśmy fotorelację ze szkolnych obchodów wielkiej rocznicy (do obejrzenia tutaj). Braliśmy też udział w tworzeniu kalendarium „Droga Polski do odzyskania niepodległości” oraz pytań do quizu historycznego. Są to materiały, które mogą wykorzystać np. nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie. Na koniec powstał jeszcze wirtualny przewodnik po Niepodległej. Cały projekt trwał kilka miesięcy – od października do stycznia.

Koordynatorami projektu w naszej szkole byli nauczyciele: Agnieszka Murawska i Maciej Marzejon.

Xmas postcards around the world

Kilkadziesiąt kartek świątecznych i listów z różnych krajów Europy dotarło do naszej szkoły. W ramach międzynarodowego projektu eTwinning „Xmas postcards around the world” nasi uczniowie również wykonali przepiękne kartki, w których poza życzeniami świątecznymi znalazły się także opisy polskich tradycji bożonarodzeniowych. Przesyłki z Polski trafiły do Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Grecji oraz Turcji.