Informacje o egzaminie ósmoklasistów dla ucznia
- Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej i obejmuje następujące przedmioty:
- język polski
- matematykę
- język obcy nowożytny.
Egzamin ósmoklasisty z każdego przedmiotu jest przeprowadzany innego dnia.
Pierwszego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut.
Drugiego dnia jest przeprowadzany egzamin z matematyki, który trwa 100 minut.
Trzeciego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka obcego nowożytnego, 90 minut.
- Zgodnie z komunikatem o harmonogramie egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany:
- a. w terminie głównym: w kwietniu – w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym
- w terminie dodatkowym: w czerwcu – w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym.
- Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:
- z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym ALBO
- przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem lub słuchaczem.
- Struktura i harmonogram egzaminu.
Harmonogram egzaminu klasy VIII.
21-23 kwietnia 2020 roku
Standardowy | Wydłużony czas | |
Zakres: język polski | 120 minut
09:00-11.00
|
180 minut
09:00-12.00 |
Zakres: matematyka | 100 minut
09:00-10.40
|
150 minut
09:00-11.30 |
Zakres: język obcy nowożytny | 90 minut
09:00-10.30
|
135 minut
09:00-11.15 |
- Zasady przeprowadzania egzaminu
- a) uwagi ogólne:
-Na egzamin uczeń przynosi ze sobą legitymację oraz wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę.
-Do sali egzaminacyjnej obowiązuje zakaz wnoszenia kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać telefonu komórkowego, odtwarzacza mp3, smartwatcha itd.
-Na egzaminie każdy uczeń będzie siedziało w osobnej ławce.
-W arkuszu egzaminacyjnym uczniowie zmierzą się zarówno z zadaniami zamkniętymi (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadaniami otwartymi (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
-Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Woda może również być zapewniona przez szkołę. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
- b) przebieg egzaminu:
- O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo i losują numery stolików, przy których będą pracować.
- Każdy zdający zajmuje miejsce przy stoliku, którego numer wylosował , a członek zespołu nadzorującego odnotowuje wylosowany numer w wykazie zdających w danej sali egzaminacyjnej.
- Przewodniczący zespołu nadzorującego odbiera materiały egzaminacyjne od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego i wraz z przedstawicielem zdających przenosi je do sali egzaminacyjnej.
- W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
5.W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście, zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku.
- Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
- Po zajęciu miejsc przez wszystkich zdających przewodniczący zespołu nadzorującego informuje ich:
- o zasadach zachowania się podczas egzaminu ósmoklasisty
- o dodatkowych 5 minutach przeznaczonych na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi po zakończeniu czasu przewidzianego na rozwiązanie zadań (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi)
- o zasadach oddawania arkuszy egzaminacyjnych po zakończeniu pracy.
- Następnie – nie wcześniej niż o godzinie określonej w komunikacie o harmonogramie – członkowie zespołu nadzorującego rozdają zdającym arkusze egzaminacyjne oraz naklejki przygotowane przez OKE. Naklejki mogą również zostać przekazane zdającym przy losowaniu miejsc.
- Po rozdaniu arkuszy przewodniczący zespołu nadzorującego informuje zdających
o obowiązku zapoznania się przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań z instrukcją zamieszczoną na 1. oraz 2. stronie arkusza egzaminacyjnego, a następnie poleca zdającym sprawdzenie kompletności arkusza egzaminacyjnego , sprawdzenie poprawności numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE.
- Uczeń zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego braki w arkuszu egzaminacyjnym i otrzymuje nowy arkusz egzaminacyjny z arkuszy rezerwowych.
- Przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego (na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi, a w przypadku arkusza z matematyki OMA-100 – również na karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych), uczeń zamieszcza kod ucznia i numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz naklejki . Uczeń nie podpisuje arkusza egzaminacyjnego.
- Po czynnościach organizacyjnych, w tym po sprawdzeniu poprawności kodowania, przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy (planszy), w miejscu widocznym dla wszystkich zdających, faktyczny czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z danym arkuszem egzaminacyjnym.
- W przypadku pracy z arkuszem egzaminacyjnym z matematyki należy pamiętać o wyrwaniu ze środka arkusza 8 stron tworzących kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych i konieczności zapisania rozwiązań zadań otwartych w karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych.
- W przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego bezpośrednio po zapisaniu godziny rozpoczęcia i zakończenia egzaminu następuje odtworzenie płyty CD, na której oprócz tekstów w języku obcym nagrane są instrukcje w języku polskim dotyczące rozwiązywania zadań, przerwy na zapoznanie się z treścią zadań oraz przerwy przeznaczone na rozwiązanie poszczególnych zadań.
- Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach, jednak nie później niż po zakończeniu czynności organizacyjnych, decyzję o wpuszczeniu do sali egzaminacyjnej ucznia spóźnionego podejmuje przewodniczący zespołu nadzorującego, ale zdający kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym o czasie zapisanym na tablicy (planszy).
- Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika.
- Uczeń samodzielnie rozwiązuje zadania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym, w szczególności tworzy własny tekst lub własne rozwiązania zadań w czasie trwania egzaminu ósmoklasisty.
- W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej przez egzaminatora:
- niesamodzielnego rozwiązania zadania lub zadań przez ucznia
- występowania w pracy egzaminacyjnej ucznia jednakowych sformułowań wskazujących na udostępnienie rozwiązań innemu uczniowi lub korzystanie z rozwiązań innego ucznia – dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej przekazuje, za pośrednictwem dyrektora szkoły, uczniowi lub jego rodzicom pisemną informację o zamiarze unieważnienia temu uczniowi egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów .
Dyrektor szkoły niezwłocznie przekazuje tę informację uczniowi lub jego rodzicom.
- Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym. Czynności związane z odbiorem arkuszy egzaminacyjnych od zdających, którzy ukończyli pracę przed czasem, muszą być zorganizowane tak, by nie zakłócić pracy pozostałym zdającym.
- Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi. Obowiązek ten nie dotyczy uczniów korzystających z arkuszy w formie dostosowanej.
- Przewodniczący zespołu nadzorującego po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym:
- informuje zdających o zakończeniu pracy
- wyznacza dodatkowy czas (5 minut) na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na kartę odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie)]
- poleca członkom zespołu nadzorującego kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów d. poleca po upływie dodatkowego czasu zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.
- Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Drodzy uczniowie:
Na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są:
- informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019
- przykładowe arkusze egzaminacyjne
- arkusze egzaminu próbnego
- arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w kwietniu 2019 r.
Drodzy uczniowie wyniki egzaminu poznacie 19 czerwca 2020 r., a zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu otrzymacie 26 czerwca 2020 r.
Życzymy powodzenia .